Çeşme’de Petrol Kirliliği Faciası

İzmir Çeşme- Ildırı açıklarındaki Pırasa Adası yakınlarında, 18 Aralık Pazar günü karaya oturan “Lady Tuna” adlı gemiden denize sızan yakıt ilçenin beyaz kumlarıyla ünlü plajlarını siyaha boyadı.

Gemiden sızan yakıt, Paşa Limanı ve Ilıca Yıldız Burnu kıyılarına vurarak, denizde kalın bir tabaka oluşturdu. Fırtınanın etkisiyle kıyılara ulaşan atık yakıt nedeniyle, yaz aylarında insanların denize girdiği kıyılar da renk değiştirdi.

Sızan yakıttan, en çok etkilenen yer Paşa Limanı bölgesi oldu. Kıyıya yakın bölgelerde yaşayan deniz canlılarının da kalın yakıt tabakasından etkilendiği belirtildi. Denize yayılan yakıtın temizlenmesi için çalışmalara başlandı. Çalışmaların 15-20 gün sürebileceği bildirildi.

Geçen 18 Aralık Pazar günü Ildır’daki bir balık çiftliğinden aldığı orkinosları Japonya’ya götürmek üzere yola çıkan Panama bandıralı ‘Lady Tuna’ adlı gemi, balıkçı teknelerine çarpmamak için manevra yaparken Pırasa Adası yakınlarında kayalıklara oturdu. Kayalıklara oturan geminin gövdesinde yırtık oluşurken, büyük miktarda akaryakıt denize sızdı. Geminin etrafı bariyerlerle çevrilmesine karşın yakıtın çevreye yayılmasına engel olunamadı. Çevreye yayılan yakıtın bir bölümü, fırtınanın da etkisiyle kıyılara ulaştı.

20’si dalgıç yaklaşık 80 kişilik bir ekip plajlara ulaşan 50 tonun üzerindeki yakıtı temizlemek için çalışmalara başladı. Plajların tamamen temizlenmesinin yaklaşık iki ay süreceği tahmin ediliyor.

Çeşme Belediyesi Başkanı Muhittin Dalgıç Çeşme Belediye Başkanı göre, havanın soğuk olması, yakıtın daha fazla yayılmasını engelledi.

Dalgıç, “Yakıt yayılmadığı için deniz yaşamına fazla zarar vereceğine inanmıyorum ama çalışmalar bittikten sonra durumu daha net görebileceğiz. Temizlik çalışmalarında yaklaşık 250-300 ton civarında kum, ot ve kaya toplanacak” diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera Turk – Doğan Haber Ajansı (DHA) İnternet

Yoruma Kapalı.