Çeşme ve Sakız Ağaçları

Türkiye sınırları içinde sadece Çeşme’de yetişen sakız ağaçları TEMA Vakfı ve Falım tarafından ortaklaşa verilen destekler ile yeniden canlandırılıyor.

Sakız ağacından insanlar binlerce yıldır faydalanıyor. Efsanelerle dolu büyülü öyküsünde Hipokrat’tan Kristof Kolomb’a birçok tarihi ismi barındırıyor. İlk olarak Yunanlılar sakız ağacındn damla sakızını elde etti. “Mastiche” adını verdikleri sakızı sadece çiğnemekle kalmayıp, sağlık alanında da kullandılar. Damla sakızı, zamanla Anadolu’da balmumu ile çiğnenmeye başlandı. Bu karışım özellikle Osmanlı haremindeki kadınlar tarafından çok sevildi. Haremin bu ilgisi, zamanla iyice yayıldı ve sakız çiğnemek gündelik hayata girdi.

Sakız ağacı yüzlerce yıl yaşayabilen ancak özel bir bakıma ihtiyacı olan bir ağaç türüdür. Kışın budanması gerekir. Temmuzdan itibaren ağacın dal ve gövdesine, iki haftada bir özel bıçaklar ile çentikkler açılır. Hasat zamanı, ağacın reçinesi bu açılan çentiklerden ağlar gibi süzülür. Sakız damlaları, bağbozumu gibi şenlikler ile toplanır.

Sakız ağacından kozmetik, ilaç ve de gıda sektöründe kullanılan damla sakızının elde edildiği değerli bir ağaçtır. Doğal bitki örtüsünde sakız bulunan Çeşme’de bu ağaçların soyu, yoğun yapılaşma yüzünden tehlike altında idi. Ancak çeşitli Çeşme gönüllüleri, dernekler, TEMA Vakfı, Falım Sakız ve de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün katkıları ile sakız ağacı dikimleri ve bakımları gerçekleştirilerek, bu değerli ağaç koruma altına alındı ve ekonomik bir değer kazandırıldı.

Melek Ağacı Sakız

Yoruma Kapalı.