Monk By Babylon Yaz Programı

Çeşme Marina’nın müzik, keyif ve yemek mekânı Monk by Babylon’da geçen sene unutulmaz performanslara imza atan Amerikalı caz vokali Della Miles ve grubu sahne almaya bu hafta da devam edecek. Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ın bu sezonki ilk Monk performansları ise 7 Temmuz’da! Diğer etkinlikler ise şöyle;

DELLA MILES BAND : (22-25 Haziran, 28-30 Haziran, 1-2 Temmuz, 26-30 Temmuz, 30-31 Ağustos, 1-3 Eylül)

Della Miles, caz müzisyeni babasının Miles Davis ve Ella Fitzgerald plaklarını dinleyerek büyüdü. Kendi müzikal seçimlerini yapma zamanı geldiğinde de, tercihini Michael Jackson’dan yana kullandı. “Mrs. Jackson” olmakla ilgili gençlik hayalleri kurarken, bir anda kendisini Michael Jackson’ın sahneye koyduğu “Sisterella” müzikalinde başrol oynarken bulması, onun için de sürpriz oldu. Della Miles’ın CV’sinde ayrıca efsanevi Stevie Wonder ile çalışmak, Marla Glen ile Avrupa turnesine çıkmak ve Millennium Turnesi’nde Whitney Houston’a vokal yapmak gibi altı çizilecek kariyer notları var. Çoğunluğunu kendi yazdığı şarkıların oluşturduğu ilk albümü Simple Days (2008) ile farklı müzik türlerini bir araya getirip, hepsinin altından kalakabileceğini ispatlayan ve albümünü “Müziğe saygı duruşu ve onun insan ruhunu besleyen yönünü ön plana çıkartan bir çalışma” olarak tanımlayan Della Miles, “Hope – The Obama Musical Story” adlı müzikalde Michelle Obama rolünde sahneye çıktı. Della Miles, geçen seneki ses getiren Monk performanslarından sonar yoğun istek üzerine 2011 yaz sezonunda da Monk by Babylon sahnesine bolca konuk olacak.

JOZI LEVI BRAZIL PROJECT: (12-16 Temmuz, 23-27 Ağustos)

Türkiye’de uzun yıllar boyunca Brezilya vurmalı çalgıları ve ritmleriyle müzik yapan en önemli isim olan ve artık bu müzik türü ile özdeşleştirilen Jozi Levi’nin liderliğinde, 2008 yılında temelleri atılan ‘Jozi Levi Brazil Project’, bu yaz Monk by Babylon sahnesine konuk oluyor! Samba, pagode, bossa nova, baião, partido alto gibi popüler Brezilya müzik türleri ile caz melodileri arasında köprüler kuran Jozi Levi Brazil Project,  Güney yarımküre esintili eğlenceli repertuarları ile 12-13-14-15-16 Temmuz ve 23-24-25-26-27 Ağustos tarihlerinde Monk by Babylon’da!

AYHAN SİCİMOĞLU&LATIN ALL STARS: (7-10 Temmuz, 17-20 Ağustos)

Türkçe sözlüklerde perküsyon kelimesinin karşılığında Ayhan Sicimoğlu yazıyor. Bir zamanlar Afrikalı bir davulcu ona“Ritm yoksa zaman yoktur. Zaman yoksa zaten hiçbir şey yoktur” demiş. Ve aslında Ayhan Sicimoğlu’nun hayatın temposunu, perküsyon vuruşlarıyla bir tutmaya dayanan yaşam felsefesini iki cümlede özetlemiş. 2006 yılında Doublemoon etiketiyle çıkan ve ünlü DJ Claude Challe’in “muhteşem bir Latin füzyon” olarak yorumladığı “Friends & Family” albümüyle Küba müziğini geniş kitlelere sevdiren Ayhan Sicimoğlu, çoğunluğunu bu albümde kendisine eşlik eden yol arkadaşlarının oluşturduğu bir müzisyen karması ile birlikte, Latin müziğin en güzel örneklerini Ege akşamlarına taşıyor. Bu yaz, Monk by Babylon’da…

 

MITCH WOODS&HIS ROCKET 88’s: (19-23 Temmuz)

1951 yılında Brooklyn’de doğan Mitch Woods, 11 yaşında piyano çalmaya başladı. Asıl eğitimi klasik müzik ve caz ağırlıklı olan sanatçı, gençlik döneminde bu alanda farklı gruplar kurarak sahne ve müzik ile olan ilişkisini pekiştirdi. Bunu izleyen yıllarda San Francisco’ya yerleşip, müzik hayatına orada devam eden müzisyen, bu şehirdeki müzikal akımlardan da etkilenerek yepyeni bir grup kurma kararı alıdı ve yoluna “Mitch Woods & His Rocket 88s” olarak devam etmeye başladı. 1984 yılında yayınlanan ilk albümleri “Steady Date”’in birçok otoriteden olumlu eleştiriler almasıyla beraber grup hızlı bir yükselişe geçti ve turne programını hızlandırdı. O dönemden bugüne kadar turne ve albüm çalışmalarına hız kesmeden devam eden, müziklerinde 40 ve 50’li yılların New Orleans Blues akımından oldukça ilham alan müzisyen, geçtiğimiz sene 21. Blues Festival’inde tüm Türkiye’yi de dolaşarak tüm Blues severlerin kalbini kazandı. Şimdi Mitch Woods ve takım arkadaşları Monk by Babylon’da, bu sefer Çeşme Marina’nın muhteşem ortamında Blues’un en hareketli, dans ettiren melodileriyle müzikseverlerin karşısında olacak.

İLHAN ERŞAHİN TRIO: (9-13 Ağustos)

New York basını tarafından “küresel bir müzik kaşifi” olarak tanımlanan saksofon ustası İlhan Ersahin, 8 yıldır New York’taki kulübü Nublu’da farklı müzikal buluşmalara ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar Wax Poetic, Brazilian Girls, Forro in the Dark, Kudu, Nublu Orchestra, Love Trio, I Led 3 lives gibi projeler, İlhan Erşahin keşifleri olarak, hep oradan çıktı. Trip-hop, jazz, electronica, lounge, reggae, hip-hop, samba ve house gibi türler arası gezintiler yapmayı adeta alışkanlık edinen İlhan Erşahin, yeni sürprizleriyle bu yazı bir süreliğine Monk by Babylon’da geçirecek. Sevenlerine duyurulur.

 

HAVANA SALSA: (Her Pazar ve Pazartesi)

Geçen sene Çeşme gece ve akşamüstlerinin favorisi, Kübalı grup Havana Salsa ile yaz akşamlarının tadı Monk by Babylon’da çıkmaya devam ediyor. Salsa, Bolero, Cha Cha Cha, Bachata, Son Montuno gibi Küba ve Latin Müziği’nden oluşan sıcak repertuvarlarıyla Havana Salsa’nın ateşli latin ritmleri bu yaz da Monk by Babylon’da.

İLHAN ERŞAHİN TRIO featuring BURHAN ÖÇAL: (2-6 Ağustos)

Türkiye’nin en sevilen iki müzisyeni, Monk by Babylon sahnesinde buluşuyor. İlhan Erşahin ve Burhan Öcal müzikseverlerin hafızalarına kazınacak farklı bir konser serisi için birarada. Vurmalı çalgılar virtüözü ve darbuka ustası Burhan Öcal,ülkenin önemli bestecilerinden biri olarak sinema oyuncusu kimliğiyle de Türkiye’deki çağdaş kültür ve müzik dünyasına yön verenlerden biri. Sahnede  ona eşlik eden diğer isim ise, New York basını tarafından “küresel bir müzik kaşifi” olarak tanımlanan saksofon ustası İlhan Erşahin…Monk’ta gerçekleşecek bu sıradışı buluşmayı kaçırmayın.
[venue id=4782708]

Yoruma Kapalı.